Menu
Menu

Automatyczne nawadnianie.

Zautomatyzowanie nawadniania ogrodów i upraw jest ogromnym krokiem do przodu, zarówno w ogrodnictwie, jak i rolnictwie. Tylko osoby na co dzień zajmujące się uprawą roślin, wiedzą jak ogromny to jest postęp i ile zaoszczędza czasu, wysiłku, ale również wody. Podlewanie ręczne odchodzi w zapomnienie, dzięki zautomatyzowaniu systemów nawadniania. Wystarczy dopasować ustawienia do potrzeb roślin jakie są podlewane i jedyne co do nas wtedy należy w tej kwestii to kontrola, czy wszystko działa tak, jak to zaplanowaliśmy. Podlewanie automatyczne może odbywać się za pomocą różnego rodzaju zraszaczy, a także za pomocą linii nawadniających.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych.

Podstawowy podział zraszaczy ogrodowych to zraszacze ręczne i zraszacze stacjonarne. Zraszacze ręczne to urządzenie zakładane po prostu na końcówkę węża. Mają najczęściej postać dyszy z możliwością regulacji przepływu wody od bardzo intensywnego aż do mgiełki. Wygodniejszą opcją są zraszacze w formie pistoletów, łatwiej wtedy ustawić rodzaj rozproszonego strumienia wody, jakiego chcemy używać. W odróżnieniu od zraszaczy ręcznych, zraszacze stacjonarne można zamontować dokładnie tam, gdzie są potrzebne, bez konieczności ich ciągłego przenoszenia. Tutaj mamy do wyboru zraszacze statyczne i obrotowe. Różnica polega na tym, że zraszacze statyczne rozpraszają wodę tylko w jednym kierunku, natomiast obrotowe są w ciągłym ruchu i nawadniają teren po jednej i po drugiej stronie. Największą zaletą takiego rozwiązania jest pewność, że cały teren będzie nawodniony równomiernie, bez konieczności regulowania procesu ręcznie. Jeżeli mamy niestandardowy trawnik lub ogród trudno zastosować w nich klasyczny model zraszacza. Wtedy mamy do dyspozycji zraszacz o zmiennej geometrii, który nawodni powierzchnię o nierównomiernym terenie. Kiedy wybieramy model zraszacza warto posiadać podstawową wiedzę na temat jego zastosowania, co pozwoli uniknąć niespodzianek po jego zamontowaniu. Jeszcze jednym ciekawym rodzajem zraszacza są mikrozraszacze, które nie tylko można zamontować z powierzchni ziemi, ale również podwieszając na przykład w szklarniach, na skwerach, skalniakach lub na balkonach do podlewania donic. Systemy te, jak sama nazwa wskazuje są niewielkie i działają na podobnej zasadzie jak zraszacze, tylko na mniejszej powierzchni. Są bardzo wygodne w użytkowaniu, nie zużywają dużych ilości wody, ani tez nie zużywają jej dużo.

Nawadnianie kropelkowe.

Dla ogrodników, którzy zajmują się uprawą warzyw lub kwiatów w tunelach foliowych lub szklarniach najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie systemu nawadniania kroplowego. Ta metoda sprawdza się również przy żywopłotach, krzewach, a także w sadach. Ważne jest tutaj, że obejmuje duże powierzchnie i dzięki nawadnianiu kropelkowemu każda roślina otrzymuje taką samą ilość wody, regulowaną za pomocą kroplomierzy. Takie rozwiązanie daje zdecydowanie większą kontrolę nad swoimi uprawami, ponieważ każda roślina otrzymuje jednakową ilość wody. Dzieje się tak dzięki rozłożeniu systemu taśm lub rur polietylenowych, które są podłączone do źródła wody. Wszystkie taśmy posiadają kroplowniki, które umieszczone są w pobliżu każdej rośliny i w ciągły, czasowy sposób dostarczają jej wody. Podlewanie jest skierowane punktowo, co pomaga oszczędzić wodę, a jedocześnie powoduje, że żadna roślina nie zostaje pominięta. Przy nawadnianiu dużych powierzchni warto zamontować linie kroplujące, które posiadają kroplowniki z kompensacją ciśnienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda na całym terenie jest zużywana równomiernie. Jest to niezmiernie ważne, bo zapewnia właściwe nawodnienie każdej roślinie i nie ma ryzyka, że jakaś część upraw będzie przewodniona lub przesuszona. Kroplomierze są mocowane do ziemi za pomocą szpilek, co zapobiega ich przesuwaniu się i jednoczesnemu marnowaniu wody.

Podsumowanie.

Coraz częściej ogrodnicy i rolnicy stosują nawadnianie automatyczne roślin. Niedługo stanie się to koniecznością właściwe w każdym przypadku, ponieważ zmiany klimatyczne powodują przedłużające się okresy suszy. Poza tym jeśli chodzi o stosowanie nawadniania automatycznego na pewno za przemawia ogromna oszczędność czasu, wody, a w konsekwencji pieniędzy, co  jest niezmiernie korzystne i nie trzeba długo przekonywać, że nawadnianie automatyczne stanowi najlepszą metodę dostarczania roślinom wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *