Menu
Menu

Co to jest scrapbooking?

Rękodzieło artystyczne przeżywa obecnie drugą młodość. Coraz więcej osób zaczyna interesować się tego rodzaju twórczą aktywnością, a własnoręczne tworzenie ozdób i dekoracji staje się interesującą pasją, która może stać się sposobem na życie oraz zarabianie pieniędzy. Jedną z popularnych sztuk plastycznych jest scrapbooking. Sprawdź czym charakteryzuje się taka forma ozdabiania i dekorowania, jaka jest jej geneza oraz dlaczego warto się nią zainteresować!

Scrapbooking – co to takiego?

Scrapy to tak zwane skrawki – materiałów, papierów, koronek lub wstążek, z których przygotować można prawdziwe plastyczne cuda. Od tego właśnie słowa wywodzi się sztuka plastyczna polegająca na dekorowaniu oraz ozdabianiu, czyli scrapbooking. Taka forma rękodzieła jest niezwykle uniwersalna, bowiem korzystając z niej można przygotować różnorodne wytwory rękodzieła artystycznego. Osoby, które na poważnie zajmują się tego rodzaju sztuką plastyczną określane są mianem scraperów. Istotą scrapbookingu jest ozdabianie albumów z rodzinnymi zdjęciami. Takie były początki tej techniki, jednak teraz zauważalne jest poszerzenie zakresu form plastycznych, które można w taki sposób wytwarzać. Dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, aby metodą scrapbookingu ozdabiać notesy, zeszyty z przepisami kulinarnymi, pocztówki, zaproszenia, kartki okolicznościowe, kalendarze, pamiętniki, ramki na zdjęcia lub obrazy, jak również pudełka na prezenty. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu nowinek technologicznych, jedna z nich zauważalna jest również w zakresie scrapbookingu. Jest to tak zwany digital scrapbooking, w ramach którego dekorowanie zdjęć odbywa się w formie cyfrowej, przez co możliwości są wręcz nieograniczone. Jeśli praca jest gotowa po prostu się ją drukuje i można cieszyć się podziwianiem zdumiewających efektów swojej pracy.

Jaka jest historia scrapbookingu?

Ojczyzną scrapbookingu jest Anglia. To właśnie tam, na przełomie XV i XVI wieku doszło do powstania sztuki plastycznej, którą dzisiaj możemy nazywać mianem scrapbookingu. Pierwotnie takiego określenia używano w kontekście zwykłych informacji, zdjęć, wycinków z gazet lub innych pamiątek, które umieszczano w albumach. Były to jakieś stare listy, przepisy kulinarne, cytaty, przysłowia, motta, osobiste przemyślenia, a nawet bilety z różnych wydarzeń kulturalnych. W takich swego rodzaju pamiętnikach opisywano także historię związaną z daną pamiątką, co pozwalało dłużej pamiętać o miłych wspomnieniach. Był to również sposób na przekazanie przyszłym pokoleniom ważnych faktów związanych z tradycjami, kulturą i zwyczajami. Pionierami w zakresie scrapbookingu byli dwaj mężczyźni, którzy obecnie są popularni w związku z innymi obszarami swojej działalności. Byli to Thomas Jefferson oraz Mark Twain, czyli amerykański prezydent oraz popularny pisarz, również wywodzący się z tego kraju. Mimo, że scrapbooking narodził się już pewien czas temu, również w dzisiejszych czasach cieszy się on dużą popularnością. Mało tego, także na terenie naszego kraju ma on spore grono zwolenników. Świadczy o tym duża ilość warsztatów ze scrapbookingu, szeroki asortyment wyposażenia profesjonalnych sklepów z artykułami plastycznymi, jak i dostęp do rękodzielniczych inspiracji, jakie znaleźć można w Internecie. Warto jednak wspomnieć, że scrapbooking nie jest uznawany jedynie jako hobby, znaleźć można bowiem przykłady pokazujące, że powstają duże przedsiębiorstwa, które w specjalistyczny sposób zajmują się tego rodzaju działalnością.

Co zrobić, aby rozpocząć przygodę ze scrapbookingiem?

Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie swojej przygody ze scrapbookingiem musisz przede wszystkim zaopatrzyć się w zestaw materiałów plastycznych, które są w tym celu niezbędne. Aby tego dokonać, musisz zapoznać się z ofertą tradycyjnych lub internetowych sklepów papierniczych. Podstawowe artykułu, jakie trzeba kupić to na przykład:

  • bazy do scrapbookingu – notesy, zeszyty, albumy lub sztywne arkusze papieru białego oraz kolorowego
  • papiery do scrapbookingu
  • materiały do klejenia – taśmy klejące oraz kleje
  • narzędzia do cięcia – nożyczki, nożyki, wykrojniki do papieru, dziurkacze ozdobne
  • kolorowe tasiemki, materiały, taśmy, koronki
  • szablony, stemple, suszone kwiaty, koraliki, piórka, ćwieki, wycinki z gazet, brokaty

Podsumowanie

Jeśli szukasz kreatywnego hobby, albo wciągającej pasji, która pobudzi Twoją wyobraźnię scrapbooking jest dla Ciebie idealny. Ta sztuka plastyczna posiada bowiem wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość artystycznego wyrażenia siebie. W efekcie powstają własnoręcznie wykonane dzieła, które można sprzedać lub ofiarować komuś w prezencie. Tego rodzaju manualne zajęcie jest ponadto interesującym sposobem na spędzenie wolnego czasu. I to zarówno w samotności, jak i przy udziale znajomych lub członków rodziny – nawet tych najmłodszych. Przygotowywanie takich dekoracji jest również sprawdzonym sposobem na wyciszenie się, uspokojenie oraz ćwiczenie koncentracji. Rozpocznij więc swoją własną przygodę ze scrapbookingiem i daj się ponieść kreatywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *