Menu
Menu

Czym kierować się przy aranżacji kuchni?

Gdy urządzamy nasze domy lub mieszkania, wiele uwagi poświęcamy kuchni. Nic w tym dziwnego, jest to bowiem pomieszczenie użytkowe, w którym spędzamy sporo czasu. Warto zadbać o to, by wszystkie elementy aranżacji były ze sobą idealnie skomponowane i tworzyły harmonijną całość. Jak urządzić kuchnię, aby była wnętrzem, w którym chcielibyśmy przebywać jak najczęściej?

Moda w wystroju wnętrz zmienia się bardzo dynamicznie i praktycznie co sezon możemy spotkać się z nowymi trendami. Podczas gdy w jednym sezonie modne są jedne rozwiązania czy akcenty kolorystyczne, w innym pojawiają się kolejne nowości. Jeśli chcemy mieć modną kuchnię, musimy więc liczyć się z tym, że będzie ona modna zaledwie przez kilka sezonów, a później zastosowane w niej rozwiązania mogą się okazać dosyć przestarzałe. Dlatego też warto pamiętać, by podczas urządzania własnej kuchni kierować się nie tyle modnymi trendami, a własnymi potrzebami czy zamiłowaniami do konkretnego stylu. Kuchnia efektowna i modna może też okazać się mało funkcjonalna i problemowa w codziennym użytkowaniu.

Wybór konkretnej aranżacji

Zanim zajmiemy się wyborem poszczególnych elementów wystroju kuchennego wnętrza, na samym początku musimy zdecydować, a jakiej stylistyce urządzimy naszą kuchnię. Najczęściej kuchnie powstają w tej samej stylistyce, w której urządzone są inne pomieszczenia. To dobre rozwiązanie, dzięki któremu zachowamy kompozycyjną całość. Ta harmonia jest szczególnie ważna w przypadku kuchni otwartej na salon, pokój dzienny czy inne pomieszczenie. Wtedy część kuchenna musi być urządzona tak samo jak drugie wnętrze. Są one bowiem ze sobą ściśle połączone.

Wśród różnych stylów wystroju kuchennego wnętrza możemy wyróżnić kilka najbardziej popularnych. Wiele osób decyduje się na kuchnie tradycyjną lub rustykalną, ciekawe są również kuchnie prowansalskie czy w stylu angielskim. Łączy je przede wszystkim zastosowanie drewnianych mebli w różnych odsłonach, sporo światła, a także wiele dodatków i dekoracyjnych detali, które tworzą klimat we wnętrzu. Popularna jest również kuchnia w stylu skandynawskim lub minimalistycznym, która jest bardzo elegancka, a jednocześnie ma swój wyjątkowy klimat. W skandynawskiej kuchni sporo jest drewna, szarości i bieli, a także funkcjonalnych rozwiązań. W ostatnich sezonach modne są również kuchnie laboratorium, które są wykonane na wysoki połysk, eleganckie i bardzo stylowe. Maja puste blaty, jednolite szafki i zdecydowanie nie da się ich nazwać przytulnymi wnętrzami.

Wielkość pomieszczenia

W aranżacji kuchni wiele kwestii determinuje nam wielkość naszego pomieszczenia. W domach jednorodzinnych i nowoczesnym budownictwie kuchnie są dosyć spore, można sobie więc w nich pozwolić na różne szaleństwa aranżacyjne. Niestety, w blokach budowanych nieco dawniej kuchnie to pomieszczenia bardzo małe, nieustawne, często zbyt zaciemnione. W przypadku niewielkich pomieszczeń wszystkie prace aranżacyjne powinny zmierzać do tego, aby ostateczny wystrój sprawiał, że kuchnia będzie wyglądała na dużo większą i jaśniejszą niż jest w rzeczywistości. W małej kuchni musimy wykorzystać każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Warto w nich zastosować minimalistyczną stylistykę i ograniczyć różne dodatki i dekoracje, które mogą dodatkowo zagracać wnętrze.

Wzięcie pod uwagę własnych potrzeb

Aranżacja kuchni w dużym stopniu jest uzależniona od tego, do jakich celów będzie służyła i jak często będzie użytkowana. Osoby, które nie mają dzieci i często jadają na mieście, najczęściej z kuchni korzystają sporadycznie. W takiej sytuacji mogą sobie pozwolić na urządzenie kuchni na wysoki połysk, w której każdy element będzie miał znaczenie. Kuchnia, która będzie używana sporadycznie może być czasem nawet nieco mniej funkcjonalna kosztem efektownego wyglądu. Jeśli jednak nasza kuchnia ma nam służyć do codziennego przygotowywania posiłków, a także do ich spożywania, trzeba zadbać o to, by była ona urządzona z dbałością o funkcjonalność, wygodę użytkowania oraz ergonomię.

Ergonomia na pierwszym miejscu

Kuchnia często użytkowana musi być przede wszystkim ergonomiczna. Trzeba zadbać o właściwą szerokość i wysokość blatów, dobrze dobrane i funkcjonalne meble kuchenne. Ważna jest również lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka, które powinny znajdować się albo w odpowiedniej kolejności, albo w wygodnym w użytkowaniu trójkącie. W każdej kuchni uzupełnieniem aranżacji jest także dobrze dobrane oświetlenie. W tej kwestii należy pamiętać o oświetleniu górnym, bocznym, a także oświetleniu punktowym, które należy zamontować szczególnie pod szafkami wiszącymi. Im więcej światła będzie w kuchni, tym będzie wydawała się ona większa. Ma to ogromne znaczenie w przypadku niewielkich pomieszczeń.

Warto zrobić dobry projekt Jeśli planujemy aranżację kuchni, ale nie za bardzo wiemy, od czego zacząć zmiany w wystroju, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług projektanta wnętrz. Specjalista dokładnie obejrzy nasze wnętrza, zapozna się z naszymi potrzebami, dzięki czemu będzie w stanie zaprojektować wnętrze, które będzie dokładnie takie, jak je sobie wymarzymy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *