Menu
Menu

Instalacje sanitarne w domach – podstawowe informacje

Odpowiednio zaprojektowana instalacja wodno-kanalizacyjna jest niezwykle istotna. Dostęp do wody jest przecież niezbędny zarówno na etapie prac remontowych, budowlanych, jak również później, gdy będzie się korzystało z takiej instalacji na co dzień. Sprawdź więc najważniejsze informacje na temat domowych instalacji sanitarnych. Te podstawowe wiadomości na pewno okażą się dla ciebie przydatne – w końcu w każdym domu i mieszkaniu znajduje się instalacja wodna.

Instalacja sanitarna jest niezbędna w każdym domu!

Instalacja wodny musi znaleźć się w każdym domu, mieszkaniu oraz budynku użytkowym. W końcu wszelkie pomieszczenia, w których przebywają ludzie powinny mieć stały dostęp do wody. Rury z ciepłą oraz zimną wodą muszą być właściwie poprowadzone, tak, aby nie zaburzały wyglądu konkretnego wnętrza. Jednocześnie, należy zapamiętać, że zaprojektowanie takiej instalacji, jak i montaż wszystkich elementów, które wchodzą w jej skład należy powierzyć profesjonaliście w tym zakresie.

Instalacja sanitarna – co to takiego?

Instalacja sanitarna to jedna z podstawowych konstrukcji, jakie powinny znaleźć się w każdym domu. Tego typu instalacje dotyczą mediów takich jak gaz, powietrze oraz woda. Tego typu instalacje montuje się zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzu. Najczęściej wskazuje się, że ogólnie mianem instalacji sanitarnej określa się następujące konstrukcje: instalację wodną, instalację grzewczą, instalację klimatyzacyjną, instalację wentylacyjną, instalację wodociągową, instalację przeciwpożarową, instalację kanalizacyjną, instalację chłodniczą, instalację freonową, instalację olejową, instalację gazową, instalację spalinową, instalację sprężonego powietrza oraz inne tego typu instalacje.

Jakie systemy stosuje się w zakresie instalacji hydraulicznych?

Plan instalacji wodnej w naszych domach i mieszkaniach nie może być kwestią przypadku. Ważne jest oparcie się na pewnym standardzie, który ułatwia ulokowanie w mieszkaniu wszystkich urządzeń sanitarnych. Najczęściej wykorzystywaną w tym zakresie formą instalacji jest instalacja wodna w systemie trójkowym. Na jej wysoką popularność wpływają przede wszystkim niewielkie koszty, jakie wiążą się z jej zaprojektowaniem, montażem, konserwacją oraz ewentualną naprawą. Fundamentem takiego sposobu ułożenia instalacji jest równoległe rozprowadzenie wody do konkretnych urządzeń. Tego typu rozwiązanie najlepiej sprawdza się w budynkach posiadających przynajmniej dwie kondygnacje, ponieważ w takim systemie rury prowadzone są od pionów. Inna metoda ułożenia instalacji sanitarnej to skorzystanie z systemu rozdzielaczowego. W tym zakresie najważniejsze jest umieszczenie na każdym piętrze budynku tak zwanego rozdzielacza. Jego rola jest naprawdę doniosła. Odpowiada on za wzmocnienie wydajności urządzeń odprowadzających wodę na poszczególne kondygnacje danego budynku. Jednak, dla wielu osób swego rodzaju mankamentem takiego rozwiązania może okazać się nieco wysokie koszty. To duża inwestycja, która nie jest na każdą kieszeń. Sprawdź ofertę hydraulik warszawa śródmieście.

Montaż instalacji sanitarnej – przydatne wskazówki!

Jeśli projektuje się dom lub mieszkanie od samych podstaw, czy też wykonuje remont danego pomieszczenia, bardzo często jest się skazanym na wykonywanie instalacji sanitarnej. Warto wtedy wiedzieć jakie reguły rządza taką instalacją oraz jakie błędy są najczęściej popełniane w zakresie jej montażu. Porady, które należy zapamiętać i wdrażać w praktyce to na przykład:

  • wybieranie elementów instalacji sanitarnej, które cechują się wysoką jakością i precyzją wykonania
  • sięganie po systemy miedziane oraz wykonane z tworzyw sztucznych, które w rankingu materiałów wykorzystywanych do instalacji sanitarnych znajdują się na najwyższych pozycjach
  • opieranie się na produktach wytwarzanych przez sprawdzonych producentów, którzy cieszą się dobrą renomą
  • zakup wyposażenia posiadającego odpowiednie certyfikaty
  • dopasowanie poszczególnych elementów instalacji sanitarnej do lokalizacji istniejących dotychczas przyłączy
  • zwrócenie się po pomoc do doświadczonej firmy, która świadczy w tym zakresie usługi naprawdę wysokiej jakości
  • instalacje wodne muszą być rozplanowane do odpowiedniej wysokości
  • piony powinny być umieszczane tak, aby znajdywały się w środku urządzeń końcowych, takich jak baterie czy krany
  • pamiętać trzeba, aby przewody gazowe oraz elektryczne muszą być prowadzone nad przewodami odprowadzającymi wodę

Podsumowanie

Instalacja wodno-kanalizacyjna oraz wszystkie urządzenia sanitarne są niezbędne w każdym domu i mieszkaniu. Projektując dane wnętrze, musimy więc uwzględnić dokładne miejsce, w którym powinny znaleźć się konkretne elementy takiej instalacji. Pomieszczenia, w których powinna znaleźć się instalacja sanitarna to na przykład: kuchnia oraz łazienka. Jeśli więc jesteś na etapie budowy domu, pamiętaj, aby zadbać o wykonanie wysokiej jakości instalacji sanitarnej. Natomiast, jeśli wykonujesz remont, pamiętaj, że niezwykle istotne jest odpowiednie zabezpieczenie całej konstrukcji, aby nie uległa ona uszkodzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *