Menu
Menu

Jak skutecznie chronić się przed słońcem?

Zawsze przy okazji różnego rodzaju uroczystości składamy sobie nawzajem życzenia przede wszystkim zdrowia. I rzeczywiście, jeżeli je mamy to na większość problemów znajdziemy rozwiązanie. Z tego powodu warto pamiętać, żeby w codzienności starać się o nie dbać. Ale kto myśli o zdrowiu w piękny i słoneczny dzień. Wtedy raczej zastanawiamy się jaką aktywność na powietrzu wybrać, czy pójść do parku na spacer, czy może wybrać dłuższą przejażdżkę na rowerze? Szczególnie jeśli słońce  intensywnie świeci, jakby tylko zapraszało nas do skorzystania z tych pięknych chwil. I oczywiście nie ma w tym nic złego, bo słońce nie tylko poprawia nam nastrój i potrafi przepędzić nawet najgorszy humor, ale dzięki niemu mamy możliwość wyprodukowania witaminy D3, tak ważnej dla naszych kości. Więc, właściwie powinniśmy spędzać na słońcu jak najwięcej czasu. Niestety musimy mieć świadomość, że słońce nie tylko jest naszym sprzymierzeńcem. Emituje duże ilości promieniowania UV, które jest bardzo szkodliwe dla naszej skóry, dlatego przed wszelkimi aktywnościami na powietrzu nie możemy zapominać o skutecznej ochronie. Tylko w taki sposób będziemy mogli cieszyć się z tej dobrej strony słońca.

Sprawdzone i nowoczesne metody ochrony przed promieniami słonecznymi.

Wiedzę, którą posiadamy na temat szkodliwego oddziaływania promieni słonecznych na skórę znamy nie od dziś, dlatego powstawały metody, które miały ochronić nasze zdrowie. Do podstawowych należy przede wszystkim unikanie słońca w godzinach jego największej aktywności, czyli między 11 przed południem, a 15.00. Warto wtedy zrobić sobie przerwę w aktywnościach na zewnątrz i odpocząć w domu. Poza tym, żeby nasz organizm dobrze funkcjonował w upalne dni trzeba pamiętać o właściwym nawadnianiu. Nawyk picia wody należy wyrabiać już u dzieci. Jeżeli w upalne dni zaczynamy czuć pragnienie, znaczy, że nasz organizm jest już odwodniony, a to niebezpieczna sytuacja. Nie jest nowością również noszenie przewiewnej, lekkiej odzieży zapobiegającej nadmiernemu poceniu się i zapewniającej skórze odpowiednią termoregulację. Oczywiście wszelkiego rodzaju nakrycia głowy, od czapek, poprzez kapelusze a na chustkach skończywszy są jak najbardziej wskazane. Wiadomo, że całej skóry nie da nam się odpowiednio zakryć, dlatego musimy pamiętać o kremach z odpowiednio wysokim filtrem. Ważne jest, że nie wystarczy nałożenie takiego kremu tylko raz w ciągu dnia. Najbardziej optymalne jest powtarzanie tej czynności co dwie godziny pamiętając o dokładnym rozprowadzeniu i wsmarowaniu preparatu. Jednak to nie wszystkie sposoby jakie mamy dostępne chroniące nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Producenci oferują całą gamę ubrań UV (koszulka, strój kąpielowy, czapka .itp). Tkanina, z której wykonane są takie ubrania jest ciasno upleciona ze specjalnych włókien, które w swojej strukturze zawierają dwutlenek tytanu. To właśnie dzięki niemu promienie słoneczne odbijają się od ubrania i nie mogą przedostać w głąb, dzięki czemu skóra nie absorbuje promieni UV. Poza tym niektóre ubrania mają wbudowane specjalne nanocząsteczki zawierające pigment pochłaniający część promieniowania. Jak widać, jest to doskonałe rozwiązanie nie tylko na plażę, ale również w przypadku innych aktywności outdoorowych. Mamy możliwość nabycia zarówno odzieży dziecięcej, jak i dla dorosłych. Powoli taka odzież zagości w każdej szafie.

Podsumowanie.

Sposobów na ochronę słońca jest kilka, a pewnie w ciągu najbliższego czasu pojawią się jeszcze jakieś innowacyjne metody. Wszystko po to, żebyśmy my i nasi najbliżsi mogli bez stresu, że poniesiemy jakieś konsekwencje zdrowotne, cieszyć się słoneczną, wakacyjną pogodą. Tylko od nas zależy, które metody postępowania są nam najbliższe, ale warto łączyć wszystkie z nich, żeby mieć pewność, że jesteśmy dobrze chronieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *