Menu
Menu

Scrapbooking – co kupić na start?

Obecnie istnieje wiele sposobów spędzania wolnego czasu. Coraz większą popularnością cieszą się chociażby różnorodne kreatywne działania, które pobudzają naszą wyobraźnię oraz pomysłowość. Tego typu aktywności są doskonałe zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych nieco starszych – można więc wykonywać je całą rodziną. Jeśli w kręgu Twoich zainteresowań znajduje się takie hobby, zastanów się nad scrapbookingiem, czyli interesującą formą rękodzieła. Sprawdź więc w jakie materiały musisz się zaopatrzyć, aby rozpocząć swoją własną przygodę ze scrapbookingiem!

Gotowe bazy

Scrapbooking pozwala na przygotowywanie wielu ozdobnych rekwizytów. Historia tej metody wiąże się przede wszystkim z dekorowaniem albumów z rodzinnymi zdjęciami. Wraz z upowszechnianiem się takiej formy rękodzieła pojawiały się nowe sposoby jej wykorzystywania. Dzisiaj tworzy się chociażby zaproszenia na różne uroczystości, pocztówki, kartki okolicznościowe, ozdabia się także pudełka, do których pakuje się prezenty. Jednak, aby można było wykonać wszystkie te rekwizyty, potrzebne jest zaopatrzenie się w bazę, którą w późniejszym etapie się udekoruje. Bazą może więc być – kartka papieru, oprawki albumów, czyste notesy, czy też drewniane lub kartonowe pudełka. Ten element jest punktem wyjścia dla dalszych działań, a kupić można go w każdym sklepie papierniczym.

Narzędzia do wycinania

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia scrapera są narzędzia do cięcia. Dobrze jest dysponować kilkoma takimi artykułami, dzięki czemu będzie się mogło przecinać każdy rodzaj materiału, i to bez względu na jego grubość. Przydadzą się więc różnej wielkości nożyczki, nożyki, gilotyny, czy trymery. Wybór adekwatnego do sytuacji narzędzia wycinającego pozwala nie tylko wyciąć precyzyjne kształty, ale również oszczędzić ilość materiału, jakim się dysponuje.

Przyrządy do klejenia

Aby tworzone przez nas rękodzieła wyglądały profesjonalnie, a przy tym były stabilne i wytrzymałe konieczne jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów klejących. Warto więc sięgnąć po wiele tego typu artykułów papierniczych. Mogą to być chociażby: różnego rodzaju kleje – tradycyjne, jak i te klejące na gorąco, a także taśmy klejące. Trzeba pamiętać, że rodzaj kleju trzeba zawsze dopasować do materiału, z jakim się pracuje. Inny tym środka klejące sprawdzi się bowiem w przypadku drewna, a inny przy klejeniu kartonu czy papieru.

Papier do scrapbookingu

Jeśli znajdujesz się dopiero na początku drogi i nie masz jeszcze doświadczenia w świecie scrapbookingu, nie musisz kupować profesjonalnego papieru do scrapbookingu. Możesz chociażby skorzystać ze stron z gazety lub zwykłych kolorowych lub białych kartek. W taki sposób możesz ćwiczyć i zdobywać umiejętności scraperskie. Na późniejszym etapie przychodzi czas na udanie się do sklepu plastycznego i zakupienie specjalistycznego rodzaju papieru, przeznaczonego właśnie do scrapbookingu. Możesz dokonać zakupu poprzez wybór pojedynczych kartek, jak również zdecydować się od razu na zainwestowanie w komplet papierów do scrpabookingu. Możesz wybierać pośród papierów o różnych kształtach, kolorach, teksturach, czy też wzorach i motywach, jakie się na nich znajdą. Jednorazowe kupno całego zestawu papierów do scrapbookingu jest nieco większą inwestycją, jednak korzystając z nich możesz stworzyć spójne oraz profesjonalne rękodzieło, utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej.

Dodatki

Niezbędny jest także zakup wielu elementów dekoracyjnych, które przyczepi się do gotowej bazy. Jedne z nich można kupić w profesjonalnym sklepie, natomiast pozostałe można znaleźć we własnym domu. Mogą to być – różnokolorowe wstążki, skrawki materiałów, koronki, koraliki, bibuły, papierowe wycinki, stare gazety, suszone kwiaty, brokaty i wszystko inne, co tylko przyjdzie Ci na myśl. Niech stworzone przez Ciebie rękodzieło stanie się odzwierciedleniem Twojej bujnej wyobraźni.

iWykrojniki

Jeśli będziesz już mieć całą gamę niezbędnych artykułów papierniczych, możesz skusić się również na zakup nieco bardziej zaawansowanych urządzeń. Jednym z nich są tak zwane maszynki do wykrajania, które działają z wykorzystaniem wybranych przez Ciebie szablonów oraz wykrojników. W taki sposób możesz w krótkim czasie wycinać nawet najtrudniejsze kształty. Mało tego, jest to szybkie, jak również precyzyjne i dokładne. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc na przykład wtedy, gdy ktoś nie ma zbyt dużych umiejętności w wycinaniu. Można je zastosować także wtedy, gdy ma się na celu masowe wycinanie wielu takich samych elementów.

Podsumowanie

Jeśli jesteś początkującym scraperem i dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze scrapbookingiem, musisz pamiętać, że niezbędne jest zaopatrzenie się w potrzebne materiały plastyczne. W tym celu powinieneś udać się do sklepu papierniczego lub zapoznać się z ofertą udostępnianą przez sklepy internetowe. Miej jednak świadomość, że stawiając pierwsze kroki nie musisz od razu kupować wiele materiałów. Rozpocznij od tych podstawowych elementów, a nie nieco bardziej zaawansowane sprzęty czas przyjdzie w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *