Menu
Menu

Cięcie blach przy użyciu lasera

Cięcie blachy i różnego rodzaju metali to podstawa funkcjonowania wielu zakładów przemysłowych. Jeszcze do niedawna firmy produkcyjne musiały korzystać wyłącznie z różnego rodzaju urządzeń mechanicznych. Te nowoczesne są dosyć wydajne i zaawansowane technologicznie, jednak nadal cięcie jest obarczone ryzykiem błędów, nierówności oraz nie jest zbyt szybkie. Prawdziwa rewolucja w obróbce blachy pojawiła się wraz z wejściem na rynek urządzeń laserowych. Świetnie sprawdzają się one nie tylko w cięciu blachy, ale również w grawerowaniu i innych formach precyzyjnej obróbki.

Laserowe cięcie blachy to zupełnie nowa jakość w cięciu wszelkiego rodzaju metalu. Głównym czynnikiem tnącym jest promieniowanie elektromagnetyczne, które kierowane jest na wybraną powierzchnię. Wiązka lasera jest bardzo precyzyjna, dzięki czemu nie pozostawia żadnych śladów na brzegach przeciętych powierzchni. Nie ma nierówności ani drobnych uszkodzeń materiału. Powstałe elementy są idealnie gładkie. Nie ma też konieczności ich obrabiania, wykańczania czy szlifowania. A to przekłada się na skrócenie procesu technologicznego, czyli na większą wydajność pracy całej produkcji. Lasery tną też niezwykle szybko, są w stanie w ciągu kilku minut wykonać tyle elementów, ile tradycyjne urządzenia byłyby w stanie wykonać w ciągu kilku godzin. Oszczędność czasu jest więc naprawdę spora i zauważalna.

Każdy materiał i każdy kształt

Cięcie elementów metalowych za pomocą lasera pozwala na obróbkę stali nierdzewnej, stali czarnej, a także aluminium. Dzięki laserom można wycinać najbardziej zaawansowane i niespotykane kształty, jakich nie da się wyciąć przy pomocy tradycyjnych urządzeń mechanicznych. Można również wycinać wszelkie otwory i kontury, a także wgłębienia, które nie do końca przechodzą przez cały materiał. Laserowe cięcie blachy pozwala również na wycinanie bardzo drobnych, nawet kilkumilimetrowych elementów. Za każdym razem są one doskonałe co do setnych milimetra. Dużą zaletą cięcia laserowego jest również wysoka powtarzalność wyciętych kształtów czy elementów. Wszystkie końcowe produkty cięcia, nawet jeśli są ich tysiące, są dokładnie takie same i nie różnią się od siebie nawet w najdrobniejszych szczegółach. To również pozwala na usprawnienie produkcji i przyspieszenie poszczególnych jej etapów.

Minimalizacja wszelkich odpadów

W każdym procesie produkcyjnym, w którym wytwarza się produkty końcowe z różnych elementów, dużym problemem są straty materiału, które w przypadku bardzo skomplikowanych kształtów i wzorów mogą być dosyć duże. W przypadku tanich materiałów najczęściej nie jest to poważnym problemem. Kłopoty są wtedy, jeśli produkty i elementy wytwarzane są z drogich materiałów, które należy jak najbardziej oszczędzać. W takiej sytuacji laserowe cięcie wydaje się rozwiązaniem idealnym. Urządzenia laserowe można ustawić tak, by maksymalnie wykorzystywały dostępny materiał przy jak największej oszczędności. Dzięki temu pozostałości po obróbce są dużo mniejsze, a czasem wręcz znikome. Pozwala to na uzyskanie sporych oszczędności, a co za tym idzie – także zaoferowanie niższych cen produktów końcowych. Ma to oczywiste przełożenie na większy zbyt gotowych produktów i rozwój całego przedsiębiorstwa.

Inwestycja, która przynosi zyski

Laserowe cięcie blachy praktycznie pod każdym względem jest lepsze, bardziej wydajne i precyzyjne niż wykorzystywanie tradycyjnych maszyn do cięcia metalu. Nic więc dziwnego, że lasery cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli zakładów produkcyjnych. Pewną wadą laserów, jedyną, jaką można wyodrębnić, może być z pewnością ich cena. Urządzenia te są dosyć drogie, nawet kilka lub kilkanaście razy droższe niż zwykłe gilotyny czy inne urządzenia do cięcia. Wielu przedsiębiorców nie decyduje się więc na ich zakup z powodów ekonomicznych. Tymczasem warto na urządzenia laserowe spojrzeć bardziej perspektywicznie i w ujęciu długoterminowym. Bo długoterminowe mogą być wszelkie korzyści płynące z ich zastosowania.

Lasery tną o wiele szybciej i precyzyjniej, a jednocześnie ograniczają skrawki i odpady. Przyczyniają się więc do zwiększenia produkcji i ograniczenia strat materiałów. Już od początku ich wykorzystywania zaczynają się więc zwracać. Dają o wiele większe możliwości, pozwalają na poszerzenie produkcji, co automatycznie przekłada się na rozwój firmy. Warto więc je zastosować, bo w eksploatacji są zdecydowanie tańsze. Firmy, które póki co nie chcą zdecydować się na zakup laserów do cięcia metali, mogą z nich korzystać na zasadzie zlecania usług. Na rynku jest coraz więcej firm, które oferują profesjonalne cięcie metali. Można więc korzystać z najnowocześniejszych technologii bez konieczności wydawania pieniędzy na drogie urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *