Menu
Menu

Jak się chronić przed promieniowaniem UV?

W letnie, słoneczne dni chętniej przebywamy na zewnątrz. Słońce dodaje nam energii, działa przeciwdepresyjnie, a poza tym pomaga w wytwarzaniu witaminy D3, która jest niezmiernie ważna do prawidłowego rozwoju kości i układu odpornościowego. Jednak słońce ma na nas nie tylko dobry wpływ. Coraz więcej mówi się o szkodliwym działaniu promieni UV. Całe szczęście wiedza jaką zgromadzili ludzie na ten temat pozwoliła wynaleźć skuteczne metody ochrony przed negatywnym wpływem słońca na organizm, a naukowcy ciągle pracują nad ulepszaniem starych metod oraz tworzeniem nowych. Daje nam to komfort i spokój przebywania na słońcu w piękne dni.

Skutki ekspozycji na słońce bez ochrony.

Żeby w mądry sposób korzystać z promieni słonecznych warto wiedzieć, jakie szkody mogą wyrządzić naszemu zdrowiu. Najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych jest nasz skóra. Długotrwałe przebywanie na słońcu bez ochrony może skutkować jeszcze tego samego dnia poparzeniami, które są bardzo bolesne i wymagają kilku dni rekonwalescencji i środków łagodzących. Długofalowymi skutkami nadmiernego wystawiania się na słońce jest tworzenie się w skórze wolnych rodników, które niszczą włókna kolagenowe i elastynę, pozbawiając skórę elastyczności i powodując szybsze jej starzenie się. Częste i długotrwałe opalanie powoduje, że w skórze zachodzi szereg niekorzystnych zmian, przez co staje się ona cienka, traci elastyczność, jest odwodniona, a to prowadzi do powstawania zmarszczek i trwałych przebarwień. Jest to dobry argument dla młodych ludzi, ponieważ nadmierne korzystanie ze słońca, ale również z solarium, znacznie postarza. Ważne jest uświadomienie sobie, że procesy mogą być nieodwracalne, więc czy na pewno warto nadmiernie eksponować swoje ciało na słońce. Nie można również zapominać o najpoważniejszych skutkach, jakie może dać brak ochrony przed słońcem. Mowa tutaj o nowotworach skóry, szczególnie o czerniaku, który jest bardzo trudny do leczenia i niebezpieczny. Te wszystkie powody powinny być wystarczającą motywacją, żeby zabezpieczać swoją skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.

Metody ochrony przed słońcem

Kiedy wiemy już co nam grozi, jeżeli nie będziemy starać się chronić przed słońcem, zaczynamy szukać skutecznych metod ochrony. Cale szczęście jest ich wiele. Począwszy od ogólnych zasad, jak unikanie słońca w momencie jego największej aktywności, picie wystarczającej ilości wody, zakładanie przewiewnych ubrań, stosowanie kremów z filtrem na nieosłoniętą skórę. Warto wybierać kremy z filtrem, które zapewnią nam największą ochronę, poza tym, żeby skuteczność była właściwa należy stosować je zgodnie z zaleceniami, czyli równomiernie rozprowadzić środek i powtarzać nakładanie na skórę po każdej kąpieli wodnej, oczywiście dbając o dokładne osuszenie skóry. Kremy z filtrem szybko tracą na skuteczności, więc jeżeli przebywamy kilka godzin należy co dwie godziny nakładać dodatkową warstwę Nowoczesnym rozwiązaniem są ubrania UV, dzięki którym nie musimy pamiętać o regularnym stosowaniu kremu. Skuteczność ubrań UV została potwierdzona naukowo. Jest to zasługa specjalnych włókien wplecionych w tkaninę oraz grubego utkania. Ubrania takie zawierają również nanocząsteczki odbijające promienie UV. Oferta na rynku jest bardzo duża: koszulki UV, spodenki, sukienki, stroje kąpielowe, klapki, kapelusze, okulary. Dają nam one skuteczną ochronę przeciw promieniowaniu UV, a jednocześnie producenci ubrań UV uważnie śledzą najnowsze trendy modowe podążając za nimi. Z tego powodu koszulka UV na pewno wydaje się bardziej atrakcyjna niż zwykła.

Podsumowanie.         

Świadomość zagrożenia, jakie może nieść ze sobą słońce jest niezmiernie ważna, bo dzięki temu będziemy podchodzić poważnie do stosowania środków ochronnych. Jest to temat o tyle ważny, że naukowcy ciągle starają się ulepszać metody ochrony przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych na nasz organizm. Swój duży wkład mają tutaj polscy naukowcy, dzięki którym mamy obecnie ubrania UV. Daje nam to poczucie bezpieczeństwa i kontroli, dzięki czemu możemy spokojnie cieszyć się słonecznymi dniami, plażą i wakacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *